Ekskluzīva intervija ar ķīmiķi VIKTORIJA LIUTKUTE
Silikoni ir ļoti populāri, taču noteikti ir vienas no vispretrunīgākajām kosmētikas līdzekļos izmantotajām sastāvdaļām. Kā ir patiesībā? Kas ir silikoni, kāds ir to labums vai kaitējums, kādi ir galvenie mīti, kas par tiem klīst, un vai tie ir patiesi? Eksperte ar ilggadēju pieredzi kosmētikas nozarē, Viktorija Liutkute, dalās ar savām ekspertvērtībām.
Ķīmiķe Viktorija Liutkute | Personīgā arhīva foto
Internetā ir daudz pretrunīgu viedokļu par silikonu saturošiem produktiem. Daži mēdz tos "aizstāvēt", apgalvojot, ka silikoniem piemīt daudzas labvēlīgas īpašības, piemēram, tie atvieglo produktu uzklāšanu uz ādas un matiem, padara matus mīkstākus un gludākus, piešķir matiem spīdumu, atvieglo matu ķemmēšanu, veido aizsargslāni, kas pasargā matus no karstuma, mitruma zuduma utt. Citi iesaka izvairīties no produktiem ar silikoniem, jo tie ir nelabvēlīgi videi, sintētiskas, neizmantojamās sastāvdaļas, kas var izraisīt ādas izsitumu veidošanos, matu nolūšanu, tos ir grūti noņemt no ādas un matiem. Šo iemeslu dēļ daudzi patērētāji izvairās no produktiem, kas satur silikonus. Šoreiz mēs lūdzām Viktorijai Liutkutei paskaidrot, kā patiesībā ir un palīdzēt izkliedēt visus mītus.
Matu kopšana | Shutterstock foto
Kas ir silikoni?
Silikoni ir polimēri, kas tiek iegūti no silīcija dioksīda (smilts sastāvdaļa). Tos ir salīdzinoši viegli identificēt kosmētikas līdzekļu sastāvā, jo to galotnes bieži beidzas ar "-cone" vai "-siloxane" (Amodimethicone, Cyclomethicone, Cyclohexasiloxane, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Phenyl Trimethicone). Lai arī tie tiek iegūti no dabiskas izejvielas, to ražošanas laikā tie ir pakļauti dažādām ķīmiskām apstrādēm, tāpēc tos nevar saukt par dabīgiem un tos klasificē kā sintētiskus produktus. Pateicoties to raksturīgajam slidīgumam, karstumizturībai un hermētiskumam, tos plaši izmanto medicīnā, virtuves piederumos, hermētiķos un līmēs, siltumizolācijā un elektroizolācijā.
Tagad daudziem iespējams rādās jautājums: kāpēc man vajadzētu lietot produktus ar sastāvdaļu, kas atrodama krūšu implantos vai vannas caurulītēs? Pēc Liutkutes kundzes teiktā, slīdamība, hermētiskums un karstumizturība var būt īpaši noderīga, ja runa ir par matu aizsardzību. Tāpēc silikoni ir ļoti populāri matu kopšanas līdzekļos, īpaši tajos, kas paredzēti aizsardzībai, kondicionēšanai un matu atjaunošanai.
"Galvenā silikonu funkcija matu kopšanas līdzekļos ir aptvert matus ar ūdenim necaurlaidīgu kārtu, kas pasargā no dabiskas matu mitruma zuduma (tai pat laikā arī no matu izžūšanas), vienlaicīgi neļaujot mitrumam iekļūt matos (kas ir īpaši svarīgi matiem, kas ir pievilcīgi mitrumam)," saka speciāliste. "Turklāt šī aizsargkārta darbojas arī kā smērviela, tāpēc mati kļūst mīksti, gludi un maigi, atvieglojot matu ķemmēšanu un radot spīduma efektu. Visbeidzot, aizsargkārta pasargā no karstuma, kad tiek izmantoti karsti matu veidošanas rīki, piemēram, fēns, matu taisnotājs vai lokšķēres."
7 zināmie apgalvojumi par silikoniem - mīti vai patiesība?
- Silikoni ir naftas produkti. Nav taisnība! Bieži vien nepareizi tiek domāts, ka silikoni tiek iegūti no naftas produktiem. Kā jau minēts agrāk, silikoni tiek iegūti no silīcija dioksīda, kas sastāv no diviem visizplatītākajiem elementiem uz zemes - skābekļa un silīcija. Silikonus arī nevar uzskatīt par mikroplastmasu, kas ir mazi plastmasas gabaliņi, kuri, nonākot jūrās un okeānos, var kaitēt savvaļas dzīvniekiem un augiem.
- Silikoni ir sintētiskas vielas. Taisnība! Silikoni ir sintētiskas vielas. Iespējams, tāpēc, ka tie nav dabiski, bet ļoti populāri, ir galvenais iemesls, kāpēc pastāv tik daudz mītu par tiem. "Mēs, cilvēki, vienmēr tiecamies domāt, ka dabiskais ir labāks, drošāks, ekoloģiskāks utt. Taču tā ne vienmēr ir taisnība. Dabisks ne viemēr nozīmē, ka tas ir drošāks, un sintētisks - ka tas ir bīstamāks mums vai videi. Skaistumkopšanas līdzekļos dabīgie augu ekstrakti vai smaržvielas var būt un izraisīt alerģiskas reakcijas. Un daži dabīgi produkti, piemēram, palmu eļļa, ziloņkauls, haizivs spuras, var būt ārkārtīgi kaitīgas videi," saka V. Liutkute.
- Silikoni nav piemēroti jūtīgai ādai. Nav taisnība! Varētu teikt gluži pretēji. Silikonus bieži izmanto medicīnā, jo tie ir inerti, hipoalerģiski un nekaitīgi. Alerģijas pret silikoniem ir ļoti retas, un dimetikons pat ir iekļauts FDA (ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes) apstiprinātajā ādas aizsardzības līdzekļu sarakstā (un tiek efektīvi izmantots produktos, lai mazinātu ādas kairinājumu).
- Silikoni traucē barības vielu un skābekļa uzsūkšanos, aiztur netīrumus un baktērijas. Laika gaitā, lietojot produktus ar silikoniem, tiek traucēti mitrināšanas procesi un mati nesāpīgi izžūst. Mati kļūst trausli, šķeļās gali, izkrīt un tos paliek grūti veidot. Nav taisnība! Pēc Liutkutes kundzes teiktā, lai gan silikoni pārklāj matus ar kārtiņu, kas aiztur mitrumu, aizsargā no karstuma utt., tie tiek izskaloti, kad mati tiek mazgāti, un tie neveido slāni, kas uzkrāj netīrumus, baktērijas u. c., "Viegākais veids, kā noņemt silikonus un citus uzkrājušos netīrumus, ir izmantot attīrošus šampūnus. Tomēr tos ieteicams lietot ne biežāk kā dažas reizes mēnesī. Var lietot arī parastus ikdienas šampūnus. To iedarbība būs atkarīga no šampūnam pievienotajām PAM (virsmaktīvajām vielām, kas palīdz no matiem noņemt uzkrātos netīrumus un līdz ar to arī silikonus). Šampūni, kuros tiek izmantotas spēcīgākas PAM (nātrija lauretsulfāts, nātrija laurilsulfāts, nātrija kokosulfāts), noņems silikonus vieglāk, bet tie, kuros tiek izmantotas maigākas PAM (kokoglikozīds, kokamidopropilbetaīns, nātrija kokoiļizetionāts), noņems tos nedaudz grūtāk," saka speciāliste.
- Silikoni noārda ozona slāni. Nav taisnība! Ozona slāni noārda ķīmisko vielu grupa, ko sauc par hlorfluorogļūdeņražiem (CFC). Silikoni nesatur hloru, un tas nozīmē, ka tie nevar veicināt šo kaitīgo efektu.
- Silikoni ir efektīvi, ja tos lieto pastāvīgi. Ja kosmētika ar silikoniem netiek lietota, kļūst redzams to radītais kaitējums, mati izkatās neizteiksmīgi. Daļēji taisnība, daļēji ne. “Silikoniem ir tūlītēja iedarbība, un to priekšrocības ir redzamas, kad tiek izmantoti silikonu saturošie līdzekļi. Vienkārši, pārtraucot lietot kosmētiku kuras sastāvā ir silikoni, arī darbība, ko nodrošina silikoni tiek pārtraukta.” saka ķīmiķe V. Liutkute.
- Silikoni uzkrājas matos un tos ir grūti noņemt. Sakarā ar pārmērīgu silikona klātbūtni, mati var kļūt trausli un mat ugali var šķelties. Daļēji taisnība, daļēji nē. "Jā, tie uzkrājas uz matiem, bet ne tik daudz, lai mati to neizturētu un sāktu lūst. Kā jau teicu iepriekš, gan silikonus, gan citus uzkrātos netīrumus var noņemt, izmantojot attīrošus šampūnus. Tomēr, ja lietojat produktus, kas satur daudz silikona (īpaši dimetikonu), mazgāšanu var nākties atkārtot. Un, ja jūs uztrauc silikonu uzkrāšanās uz matiem, meklējiet produktus ar vieglākiem silikoniem (ciklometikonu, dimetikona kopoliolu), kas nodrošinās vieglu kondicionēšanas un spīduma efektu, bet neveidosies uz matiem," saka ķīmiķe.
Visbiežāk matu kopšanas līdzekļos izmantotie silikona veidi
Aplūkosim visbiežāk izmantotos silikonus, kuriem ir atšķirīgas īpašības. Visi turpmāk uzskaitītie silikoni ir augstmolekulāri savienojumi, un tie nevar iekļūt ādā, tāpēc to lietošana ir droša," saka V. Liutkute.
Populārākie silikoni ir šādi:
- Ciklometikons (angl. Cyclomethicone) - ir viens no visbiežāk izmantotajiem silikoniem matu kopšanas līdzekļos. Šis silikons ir šķidrs, kas nozīmē, ka tas ātri izskalojas un neuzkrājas uz matiem. Tas padara matus mīkstu, tas piešķir matiem maigu, gludu sajūtu, padarot tos slīdīgus un viegli ķemmējamus. Tas tiek izmantots gan izskalojamos, gan neizskalojamos produktos.
- Dimetikona kopoliols (angl. Dimethicone Copolyol) - ir ūdenī šķīstošs, viegls silikons, kas ļoti maz uzkrājās uz matiem. Tas ir bieži izmantots kondicionējošos šampūnos.
- Amodimetikons (angl. Amodimethicone) (vai silikoni ar "amo", "amine", "amino" nosaukumos) ir cita veida silikons, kas ir ķīmiski modificēts, lai labāk "pieliptu" jūsu matiem. Tas nozīmē, ka tas ir lieliski piemērots matiem kondicionieris, bet var uzkrāties uz matiem.
- Dimetikons (angl. Dimethicone) - dažreiz tiek saukts par "silikona eļļu". Tas pārklāj matus, piešķirot tiem spīdumu un kondicionējošu efektu. Tā kā tas nešķīst ūdenī, to ir grūtāk noņemt un tas var uzkrāties uz matiem. To bieži izmanto matu serumos un nemazgājamos matu kopšanas līdzekļos. produktiem.
- Ciklopentasiloksāns (angl. Cyclopentasiloxane) - ir silikons, ko plaši izmanto kosmētikā, jo tas neiekļūst ādā, bet gan izskalojas no tās. Tam piemīt eļļojošas īpašības un tas veido aizsargplēvi, barjeru starp matiem un apkārtējo vidi. Tāpēc tas var pasargāt matus no lūšanas, karstuma un atvieglot ķemmēšanu. Tomēr saskaņā ar Eiropas Komisijas apstiprinātajiem dokumentiem šīs sastāvdaļas koncentrācija ir ierobežota (ne vairāk kā 0,1 %) skalojamajos produktos (šampūnos, skalojamajos kondicionieros u. c.), jo tā var kaitēt ūdens organismiem, iekļūšanu kanalizācijā un pēc tam plašākos ūdeņos.
- Ciklotetrasiloksāns (angl. Cyclotetrasiloxane) – šo sastāvdaļu izmanto kosmētikas līdzekļos kā matu kondicionieri. Tāpat kā ciklopentasiloksānu, arī ciklotetrasiloksānu Eiropas Komisija ir aizliegusi izmantot to neskalojamajos līdzekļos, , ja tā koncentrācija pārsniedz 0,1%, lai novērstu iespējamu ietekmi uz ūdens organismiem.
- Polisilikonas-15 (angl. Polysillicone-15) - silikons, kas ir droši lietojams (atļautajās koncentrācijās) un ir UV-B filtrs. Tas arī baro matus un ādu, palīdz aizsargāt pret krāsas izbalēšanu.
- Feniltrimetikons (angl. Phenyl Trimethicone) - tiek izmantots matu kopšanas produktos, lai piešķirtu matiem spīdumu. Tas arī nerada taukainu vai lipīgu matu sajūtu, tam piemīt labas antistatiskas īpašības, mati kļūs mīksti un pakļāvīgi.
- Cikloheksasiloksanas (angl. Cyclohexasiloxane) - piešķir ādai un matiem zīdainu finišu. Produktam ir zīdaina tekstūra, tas uzlabo vienmērīgu uzklāšanos un neatstāj taukainu vai lipīgu sajūtu. Apkopojot interesanto sarunu ar ķīmiķi Viktoriju Liutkuti, var teikt, ka silikoni matu kopšanas līdzekļos tiek izmantoti apzināti, lai pārklātu matus ar aizsargkārtu, kas apvieno citas svarīgas sastāvdaļas, lai pasargātu matus no karstuma, izžūšanu, lūšanu un matu galu šķelšanos, atvieglo matu izķemmēšanu, viegli sadalās un uzsūcas, kā arī nerada lipīguma sajūtu, kā rezultātā mati kļūst spīdīgi, patīkami pieskārienam, viegli un droši veidojami.
Pēc ķīmiķes domām, neviena cita līdz šim izstrādāta silikona alternatīva nespēj sasniegt tik labus rezultātus. "Varu droši apgalvot, ka kosmētikā esošo sastāvdaļu devas ir daudz mazāk kaitīgas nekā pārtikā," viņa saka, "tāpēc mums daudz rūpīgāk jāanalizē tas, ko liekam mutē, nekā tas, ko liekam uz ķermeņa.”